Przemysł, Technologia, Automatyka, Nauka

Strona o ciekawostkach z branży - przemysł, techniki, elektronika, inżynieria, nauka. Najświeższe nowości ze świata nauki, informacji i również nowości.

W jaki sposob dzialaja falowniki

falowniki ceny

W jaki sposób działają falowniki?

Rozwój przemysłu, w tym automatyzacji procesów technologicznych spowodował gwałtowny postęp techniki sterowania silników. Jeszcze dziesięć lat temu falowniki były nieczęsto widywanymi układami automatyki przemysłowej, przeznaczone do rozruchu silników stosowano przełączniki gwiazda-trójkąt lub zwykłe softstarty oraz szybkość obrotową ustalano przy użyciu różnorodnego typu przekładni, od pasowych tak zwanym. chyżozmianów oraz wariatorów, poprzez przekładnie planetarne a zamykając na trudnych przekładniach hydrokinetycznych.

Aktualnie falowniki są szeroko powszechnymi systemami automatyki, wpływ na to ma nie tylko rozwój mechaniki oraz technologii lecz zarówno niska cena przemienników częstotliwości, które można kupić na stronie falowniki-sklep.pl. Wynika to nie wyłącznie z niewygórowanej ceny tych urządzeń, ale przede wszystkim z wyszukiwania oszczędności energii elektrycznej, automatyzowaniu procesów technologicznych i z intensywnego postępu techniki napędowej - zwłaszcza nowatorskich technologii wymagających precyzyjnego sterowania silnikami. Często spotykanym wykorzystaniem współczesnych falowników jest regulacja szybkości obrotowej silników prądu przemiennego, przez równoczesną zmianę liczby napięcia i częstotliwości. Falowniki są tak powszechne, że można je wyszukać w układach sterowania wentylatorów, pomp ale również automatyce dźwignic, ekstruderów i innych maszyn w jakich technologia wymaga konkretnej regulacji szybkości obrotowej silników prądu przemiennego.

Dynamiczny rozwój sektora sprawił, że energia elektryczna podawana przez system energetyczny liniami sinusoidalnego napięcia przemiennego o częstotliwości 50Hz (w Europie) coraz częściej jest uważana jako swoisty półprodukt, który potrzebuje przekształcenia (przetworzenia) do postaci odpowiedniej dla odbiornika np. właśnie wspomnianego silnika elektrycznego. W energoelektronice przemienniki częstotliwości rozkładamy na dwa rodzaje: bezpośrednie bez obwodu pośredniego i pośrednie ze zmiennym oraz stałym napięciem (prądem) obwodu pośredniego. Bezpośrednie przemienniki częstotliwości stosowane są głównie do sterowania systemami o potężnych mocach, rzędu kilku MW. Dodatkowo przemienniki tego rodzaju mają niewielki zakres regulacji częstotliwości na wyjściu od zera do około 30Hz.

Czytaj dalej.